Historie Dům u Giordánů - Ubytování Slavonice, Luteránská modlitebna, Dům u Giordánů

Tel: +420 603 545 135

Dům u Giordánů

S L A V O N I C E
SLAVONICE

Dům u Giordánů

Dům u Giordánů

Tel: +420 605 068 546
S L A V O N I C E
Untitled Page
Bikers Welcome
Přejít na obsah

Dům U Giordánů se nachází na slavonickém Horním náměstí a je jedním z nejvýznamnějších domů města. Na bohaté sgrafitové fasádě, lze nad hlavním vchodem nalézt letopočet 1550.
 
Renesanční dům gotického původu stojí na dvou parcelách. Levá část byla přestavěna v renesanci a dochovala se do současné doby, kdežto pravá část byla připojena ve 20. letech minulého století po rekonstrukci přízemní barokní budovy. Hodnotnější je levá část, již v renesanci jednopatrová, o třech okenních osách a dvou zděných štítech. V patře jsou tři kamenná profilovaná ostění a římsy oken. Ve štítech po jednom obdélném okně s kamenným ostěním. Raně renesanční štít užívá k architektonickému výrazu typ benátských obloučků a zvrácených čtvrtkruhů. Z velké části je dochována původní dispozice, sgrafitová výzdoba byla restaurována v roce 2005.
 
V přízemí domu je renesanční mázhaus, který byl při rekonstrukci rozdělen na několik místností a vstupní chodbu, kterou se vcházelo do patra a přízemních prostor připojeného domu. Při rekonstrukci ke konci 20. století bylo vše uvedeno do přibližně původního stavu. V připojeném prostoru byla na počátku minulého století zřízena restaurace, která byla provozována až do roku 1984.
 
V prvním patře je bývalá luteránská modlitebna s příběhem Janova zjevení na stěnách, která je částečně zpřístupněna veřejnosti. Jsou zde také prostory k ubytování. K čemuž slouží pět pokojů s vlastním sociálním příslušenstvím.
 
Od roku 1992 vlastní dům rodina Giordano, žijící v italské Florencii a Agentura Slavonicko ho má od roku 2013 v pronájmu z důvodu zachování přístupnosti.
freska
freska2
2017 © Všechna práva vyhrazená. www.dumugiordanu.cz
Odhlášení
Dům u Giordánů
Ubytování
Odkazy
logowsx5
Návrat na obsah